Hammasrihma tähtsus teie auto mootoris



Postituse lisaja:
Magnus - magnus@allstarz.ee 30.05.2023 - 00:00

Sissejuhatus
Hammasrihm on sõiduki mootori oluline osa, mis on oluline mootori paljude osade ajastuse ja tõrgeteta töö jaoks. Iga sõidukiomanik peaks olema teadlik hammasrihmast, selle funktsioonist ja hoiatusmärkidest, mis viitavad rihma kulumisele. Hammasrihma tähtsusest hammasrihma kahjustuse märkidest ja hammasrihma vahetamise eelistest loe näiteks autodoc.ee lehelt, kuidas teada saada, millal see vajab vahetamist, ennetavatest meetmetest, hammasrihma purunemise tagajärgedest sõidu ajal ja hammasrihma remondiprotseduuridest.

Mis on hammasrihm ja milleks seda autos kasutatakse?
Hammasrihm, mida sageli nimetatakse nukkvõlli ajamirihmaks, on tugevdatud kummist rihm, mille ühel küljel on hambad. Selle põhiülesanne on sünkroniseerida nende osade pöörlemist, ühendades mootori väntvõlli nukkvõlli või nukkvõllidega. Mootori nukkvõll reguleerib mootoriklappide avanemist ja sulgemist, võimaldades kütuse-õhu segu sissevõtmist ja heitgaaside vabastamist. Hammasrihm tagab, et need protsessid toimuvad täpselt mootori kolvi liikumisega õigeaegselt, tagades parima jõudluse ja kütusesäästu.

Millised on halva hammasrihma sümptomid
Tõsiste mootorikahjustuste vältimiseks on oluline ära tunda hammasrihma talitlushäire märke.
Järgmised on mõned tüüpilised märgid vigasest hammasrihmast:

1. Mootori tõrked võivad olla sümptomiks, et hammasrihm on kulunud ja põhjustab ebatäpse klapi ajastuse, kui avastate mootori ebaühtlase või ebaühtlase tühikäigu ja süütetõrkeid.
2. Mootoriruumist kostuv ebatavaline tiksumine või klõpsatus võib olla märk sellest, et hammasrihm on kulunud või hõõrdub vastu teisi mootori osi.
3. Liigne vibratsioon: kulunud hammasrihm võib suurendada mootori vibratsiooni, mis võib muuta sõidu tõmblevaks ja ebakindlaks.
4. Lekked mootori õli- või jahutusvedelikusüsteemis: Kui hammasrihm on kulunud või kahjustatud, võib see põhjustada lekkeid mootori õli- või jahutusvedelikusüsteemis, tekitades auto alla vedelikukogusid.
5. Mootor ei käivitu: kuna katkine hammasrihm viskab väntvõlli ja nukkvõlli sünkroonimise ära, ei pruugi mootor isegi ümber minna.

Mis kasu on hammasrihma vahetamisest?

Hammasrihma vahetamisel tootja soovitatud ajavahemike järel või vajaduse korral on mitmeid eeliseid:

Katastroofiliste mootorikahjustuste vältimine: kulunud või katkine hammasrihm võib põhjustada tõsiseid mootorikahjustusi, nagu näiteks painutatud klapid, kahjustatud kolvid või isegi mootoririke. Varajane asendamine vähendab vajadust kulukate remonditööde järele.
Parem jõudlus: värske hammasrihm tagab täpse klapiajastuse, mis suurendab mootori võimsust ja kütusesäästu. See aitab kaasa mootori sujuvale tööle ja võimsusele.
Täiustatud töökindlus: Hammasrihma vahetamisega vähendate ettenägematute rikete riski ja suurendate oma auto üldist töökindlust. Mootori eluiga pikeneb regulaarne hooldus ja kiire asendamine.
Tasuv: Hammasrihma vahetamine vastavalt soovitustele on tavaliselt odavam kui kahjustatud rihma tagajärgedega tegelemine, mis võib nõuda suuremat mootori väljavahetamist või remonti.

Kuidas ma tean, millal mul on vaja hammasrihma vahetada?

Oluline on mõista, millal hammasrihma vahetada, et vältida kulukaid mootorikahjustusi ja ettenägematuid rikkeid. Siin on mõned asjad, millele mõelda.

Tootja soovitused: Tootja soovitatud hammasrihma vahetamise intervalli leiate oma auto kasutusjuhendist. Selle ajavahemike määrab sageli sõiduki vanus või läbisõit.
Visuaalne kontroll: otsige hammasrihma kulumisnäitajaid, nagu praod, kulumine või puuduvad hambad. Vahetage rihm välja, kui märkate tõsiseid kahjustusi või kui see tundub kulunud.
Ebatavalised helid: kui auto liigub, kuulake, kas mootorist ei kostu veidraid helisid. Hammasrihmal võib olla tõrge, kui kuulete tiksumist, laksutamist või lihvimist.
Usaldusväärsuse andmed: kui te pole kindel, millal hammasrihma viimati vahetati, ja teil pole juurdepääsu sõiduki hooldusraamatule, on hea mõte olla ohutu ja see välja vahetada.
Rihma vanus Isegi kui hammasrihm tundub olevat heas korras, on soovitatav see välja vahetada, kui tootja soovitatud vahetusperiood hakkab läbi saama. Kummirihmad rikuvad aja jooksul ja kui vana rihma ei vahetata, võib see ootamatult puruneda.

Kontrollnimekiri: mida otsida, et vältida hammasrihma purunemist

Hammasrihma purunemise ja sellega kaasnevate mootorikahjustuste vältimiseks järgige seda kontrollnimekirja:

Ülevaatused Kontrollige regulaarselt hammasrihma seisukorda, et tuvastada kulumist, kahjustusi või vananemist.
Järgige tootja soovitatud hammasrihma vahetustsüklit, mis põhineb miilidel või vanusel.
Joondamine ja pingutus: veenduge, et hammasrihm oleks nii pinge kui ka joondamise jaoks õigesti reguleeritud. See võib enneaegselt kuluda ja suurendada rikke tõenäosust, kui see on lahti või joondusest väljas.
Seotud osad: Kontrollige, kas veepump, tühikäigurattad ja hammasrihma pinguti on kahjustuste suhtes. Edasiste probleemide vältimiseks asendage hammasrihm koos muude kulunud või katkiste osadega.
Professionaalne ülevaatus: küsige kvalifitseeritud mehaanikult professionaalset ülevaatust ja nõu, kui te pole kindel oma hammasrihma seisukorras või selle õiges kontrollimises.

Mis juhtub, kui hammasrihm puruneb sõidu ajal?

Katkise hammasrihmaga sõitmine võib tõsiselt mõjutada teie mootorit ja autot. Kuna hammasrihm on mootori osade rütmis hoidmiseks hädavajalik, võib äkiline katkestus põhjustada:

Mootori seiskumine: nukkvõll(id) lakkavad liikumast, kui hammasrihm klõpsab, jättes mootori sünkroniseerimise ära. See võib põhjustada teie mootori kohese seiskumise, mis jätab teid maanteele lukku.
Klapi ja kolvi kokkupõrked: häirivates mootorites, kus klapid ja kolvid töötavad eri aegadel, kuid jagavad sama ala, võib kahjustatud hammasrihm põhjustada nende kahe kokkupõrke. See võib põhjustada ventiilide painutamist, kolvide purunemist või isegi silindripea või mootoriploki kahjustusi.
Kallis remont Hammasrihma purunemine võib põhjustada kulukaid kahjustusi, mis vajavad parandamist. Vajalikuks võib osutuda kahjustatud kolbide parandamine või asendamine, paindunud ventiilide väljavahetamine ja võib-olla isegi kogu mootori ümberehitamine.

Kuidas hammasrihma vahetada?

Hammasrihma vahetamine on keeruline protseduur, mis on parem jätta kvalifitseeritud mehaaniku hooleks. Kui teil on aga vajalikud tööriistad, teadmised ja oskused, võite järgida neid üldisi samme.

Koguge kokku kõik vajalikud tööriistad, uus, vajalikele standarditele vastav hammasrihm ja kõik muud väljavahetamist vajavad osad, nagu tühikäigurattad ja pingutid.

Aku lahtiühendamine: elektriõnnetuste vältimiseks protsessi ajal ühendage auto aku lahti.
Hammasrihmale juurdepääsu saamiseks eemaldage kõik olulised osad, mis takistavad juurdepääsu hammasrihmale, nagu veorihmad, mootorikatted ja muud mootori lisaseadmed.
Pinguti lõdvestamisel ja mootori küljest eemaldamisel võtke arvesse vana hammasrihma joondust ja paigutust.
Kui hammasrihm on välja lülitatud, kontrollige kulunud või kahjustatud osi, nagu tühikäigurattad ja pingutid, ning vajadusel parandage need.
Paigaldage uus hammasrihm: paigaldage uus hammasrihm, järgides tootja soovitatud marsruutimist ja joondamist.
Rihma reguleerimine: reguleerige uut hammasrihma vastavalt tootja soovitustele. Õige pinge saavutamise tagamiseks järgige soovitatud protsessi.
Kontrollige joondamist kaks korda: kontrollige iga osa, sealhulgas väntvõlli ja kõigi nukkvõllide joondamist, et veenduda, et kõik on kooskõlas.
Kokkupanek: vahetage välja kõik osad, mis tuleb hammasrihmale juurdepääsuks eemaldada, näiteks mootorikatted ja veorihmad.
Testimine ja uurimine: käivitage mootor ja kuulake, kas pole kummalisi aistinguid või helisid. Kontrollige hammasrihma visuaalselt, et veenduda, et see töötab korralikult.

Järeldus
Eelkõige väntvõlli ja nukkvõlli, aga ka teisi auto mootori sektsioone hoiab hammasrihm üksteisega sünkroonis. Teie auto funktsionaalsuse ja vastupidavuse säilitamine sõltub teie võimest mõista hammasrihma tähtsust, tuvastada rihma riknemise märke ja järgida õigeaegseid vahetusi. Katkenud hammasrihmaga kaasnevaid kulukaid mootorikahjustusi saab vältida, kui järgite tootja juhiseid, tehke rutiinseid ülevaatusi ja lahendate kõik probleemid kohe, kui need tekivad.

Teabeallikad:
https://www.autodoc.ee/info/millal-vahetada-hammasrihma-ja-kui-palju-see-maksab
https://www.rehvitakso.ee/autoremont-mootroririhma-vahetus

Photo by CHUTTERSNAP on Unsplash