Sigur Ros

12.juunil 2023 ilmus Sigur Ros uus singel "Blódberg". Bändis on tagasi Kjartan Sveinsson ja muusikavideo lavastas Johan Renck. 16.juunil algab kontsertuur koos 41-liikmelise orkestriga ning ilmus 10-looline album "ATTA".
Jutu autor ja esmane lisaja:
Kaarel - kaarel_a@yahoo.com 25.07.2003 - 10:38
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 16.06.2023 - 06:55
Välismaine artist, Ansambel, Alternative & Indie

Sigur Ros on kahtlemata üks edukamaid kaasaegseid avangard-artiste maailmas. Bänd on välja andnud 7 stuudioalbumit.

Sigur Ros loodi 1994. aastal Jonsi, Georgi ja endise trummari Agusti poolt, kes peale Agaetis Byrjuni ilmumist otsustas pühenduda graafilisele disainile ning bändiga enam mitte mängida. Sigur Ros sai alguse samal päeval, mil sündis laulja Jonsi õde Sigurros (Islandi keeles Võidu Roos), kelle järgi bänd nime sai.

Sigur Ros on pärit Islandilt ning võib-olla on just nende kauge ja tundmatu kodumaa põhjuseks, miks Sigur Rosi muusika on nii erinev ja teistsugune. Üsna võimatu on objektiivselt nende muusikat kirjeldada. Seda peab ise kuulma. Sigur Rosi muusikat on tihti võrreldud just Islandi loodusega. Mõlemad on kirjeldamatult ilusad ja omapärased.

Sigur Rosi liikmed pängivad tavaliste instrumentidega, kuid suudavad nendega luua tähelepanuväärse soundi. Jonsi kasutab oma kitarri mängimiseks tihti tðellopoognat, suutes nii luua efektiderikka, täiesti omalaadse kõla. Jonsi hääl on samuti väga eriline, üks Sigur Rosi põhilistest eripäradest. Seda on raske iseloomustada, kuid seda on kirjeldatud, kui midagi Radioheadi laulja Thom Yorke’i ja kooripoisi vahepealset.

Sigur Rosi esimene album ilmus 1997. aastal ja kandis nime Von, mis tähendab lootust. Von on eksperimentaalne ja ambient’ilik. Siiski on tegu väga professionaalse ning huvitava plaadiga, eriti arvestades, et tegu on nende debüüdiga.

Aasta hiljem ilmus Sigur Rosilt remiks-album Von Brigai – Recycle Bin.

1999. aastal ilmus album Agaetis Byrjun (hea algus), mis oli Sigur Rosi tõelise edu algus. 2000. aastal ilmus see album Suurbritannias ning hiljem ka Ameerikas. Agaetis Byrjunilt on ilmunud ka 2 singlit, Svefn-G-Englar ja Ny Batteri.

2000. aasta teisel poolel saavutas bänd suure menu üle mailma, eriti Ameerikas. Selle menu tulemusena algas plaadifirmade vahel pöörane võidujooks, kes suudab enne Sigur Rosiga lepingu sõlmida. Sigur Ros eelistas lõpuks suurt raha lubavatele pakkumistele suurimat vabadust võimaldavat lepingut, mida pakkus MCA Records.

Sigur Rosi esimene USA-tuur oli väga populaarne ning paljud kontserdid müüdi väga kiiresti välja. Samuti on olnud populaarne 2003. aasta Euroopa-tuur.

Sigur Rosi kolmas album ilmus 2002. aasta oktoobris ning kandis pealkirja ( ). Selle salapärase nime taga peitus tume ja raskepärane järg eelmisele albumile. Album sai kriitikutelt üsna hea vastuvõtu ning samuti ostjatelt. ( ) jõudis isegi USA plaadimüügi edetabeliise 52. kohale, mis nii alternatiivse bändi jaoks on kindlasti märkimisväärne saavutus. Praeguseks on sigur Ros müünud juba pea miljon albumit.

Sigur Ros on oma muusika salapära edasi kandnud ka oma videotesse, mis on salapärased, raskestimõistetavad ja kohati ka sünged. Laulu Svefn-G-Englar videos astuvad üles downi sündroomiga näitlejad. Untitled 1 videos mängivad aga lapsed postapokalüptilisel, musta lumega kaetud mänguvälakul ning kannavad gaasimaske.

2003. aastal võideti väga hinnatud MTV Euroopa muusikaauhindade jagamisel välja antav Parima video preemia. Näib, et bändi liikmed on hakanud mõtlema soolokarjäärile, sest ninamees Jonsí Thor Birgisson on praegu hõivatud projektiga, mida ta ise kutsub Frakkur'iks. Klahvpillimängija Kjartan Sveinsson ja trummar Orri Páll DýRason formeerisid oma bändi, mille nimeks sai The Lonesome Traveller. Sigur Ros annab välja albumi järgmisel aastal.

Sigur Ros andis 12.juulil 2004 välja 20 minutilise E.P. “Ba Ba Ti Ki Di Do“, mis sisaldas kolme instrumentaallugu ja sai bändi poolt kirjutatud spetsiaalselt US koreograafi Merce Cunningham'i Dance Company 50 aastapäeva pidustusteks.

Juunis 2005 kõlas ansambli 6 minutit pikk lugu Kuninglikus Taani Balletis ning see sai taanlastele spetsiaalselt kirjutatud Hans Christian Anderseni 200-ks sünniaastapäevaks. Seni oli ansambel esitlenud kontsertidel kahte uut lugu: "Gong" ja "Milano.

Uus 11-looline album ilmus 12.septembril 2005. ”Takk...” on alternatiivmuusikat viljeleva Islandi bändi Sigur Rósi neljas stuudioalbum. Islandis, bändi enda stuudios salvestatud album on Sigur Ros kõige ehedamal kujul. Bänd vastutab nii lugude kirjutamise, produtseerimise kui ka instrumentide mängimise eest. ”Takk…” on album, mis vastab kõikidele ootustele, mida neilt oodtata ja pakub enamgi veel. Albumi esiksingliks oli ilus ja hästi meeldejääv ”Glösöli” ning teine singel "Hoppipolla". 27.märtsil 2006 andis ansambel välja järgmise singli "S¿glópur".

05.novemril 2007 andis bänd välja XL plaadifirma alt duubelplaadi "Hvarf/Heim". Tegemist on paremate lugude kogumikuga ning esimene plaat sisaldab elavas ettekandes stuudiolugusid ning teine on akustiline plaat. Samuti leidub siis kolm uut lugu: “Salka”, “Hljomalind” ja “I Gaer”. Samas tuli välja ka Sigur Rosi karjääri esimene DVD "Heima" (Islandi keeles ”kodu” või ”kodumaa”), mis näitab Sigur Ros'i täiesti uues valguses. See on huvitav reis läbi Islandi kummituslinnade, rahvusparkide ja kõnnumaade, tipphetkeks bändi karjääri suurim kontsert Reykjavikis. Dokumetaalihõngulisel Heimal räägivad bändi liikmed oma mõtetest, jutustust maagilisest Islandi saarest. Heima on filminud Dean DeBois, bändi kauaaegne fänn, kes on ka mh. Teinud Oscari nominendeiks olnud animatsiooni ”Lilo & Stitch”. Deluxe edition sisaldab 104- leheküljelist raamatut.

25.juunil 2008 andis plaadifirma EMI välja ansambli viienda stuudioplaadi "Med sud i eyrum vid spilum endalaust", mille esimest singlit "Gobbledigook" saab tasuta alla laadida ansambli ametlikult kodulehelt. Albumil on 11 lugu. Albumist on sel aastal tulemas ka special deluxe edition, kus mh. “Making Of” raamat, film ja veel palju muud materjali. Albumi oli lisaks bändile produtseerinud Flood ja see salvestati New Yorkis (Sear Sound Studios), Londonis (Assault ja Battery Studios ja Abbey Road), Reykjavikis (Alafoss, mis on nii bändi studio, kui ka kirik) ja Havanas, Kuubal. See on esimene Sigur Rosi album,mis väljaspool Islandit salvestatud ja ka esimene, kus bändi vocalist Jon “Jonsi” Thor Birgisson laulab ühe loo inglise keeles.

Suuresti inspireeritud akustilistest esinemistest “Heima” filmise aegsest perioodist, hakkas bänd oma viienda albumi kallal tööd tegema. See on tervenisti kirjutatud, salvestatud ja miksitud sel aastal ja albumi ilmumiskuupäevgi on napilt kuu peale masterdamist. Uus album õhkub elu ebatäiuslikkust ja pakub bändi otsest kohalolekut, mille taolist tunnet pole nende varajasematelt albumitelt leidunud. “Med sud i eyrum vid spilum endalaust” on üks rõõmsameelsemaid salvestusi Sigur Rósi ajaloos ja esiksingel “Gobbledigook” annab aimu sellest, mida albumilt oodata võime. Albumi pildimaterjal on Ryan McGinley käsitöö. McGinley tutvus bändiga aastaid tagasi, kui ta pildistas Jonsi. Koostöö on täielik sünergia- nii visuaalselt, kui ka heliliselt.

Albumi toetuseks andis Sigur Ros 23.augustil intiimse klubikontserti Tallinnas Rock Café’s 1000- le kiiremale piletiostjale. Bändi tuur sai alguse 28. juunil 2008 Reykjavikis, heategevuskontserdil koos Björkiga ning suundus edasi Euroopa olulisematele festivalidele.

08.septembril 2008 tuli singel "Inni Mer Syngur Vitleysingur" ning 10.novembril 2008 anti UK-s tuuri käigus välja järgmine singel ""Vid spilum endalaust" ('We Play Endlessly'). 05.novembri hilisõhtul saadeti kõigile bändi kodulehel uudiskirjaga liitunutele link uhiuuele videole. Novembris 2008 sai varem ainult Sigur Rosi kodulehelt tellides albumi deluxe versiooni nüüd ka tavapoodidest osta. Lisaks albumile sisaldab 200-leheküljelist raamtut ning dvd’d, kus jälgitakse mh. albumi valmimist stuudios ning proove koori ja orkestriga, samuti leidub siit Gobbleigooki video.

Jon Bor Birgisson avaldas 20.juulil 2009 sooloalbumi "Riceboy Sleeps" koos oma poiss-sõbraga Alex Somers'iga. 9-loolisel akustiliste pillidega sissemängitud plaadil osalesid veel Amiina ja the Kopavogsdaetur koor. Varem on plaadilt kuulda olnud lugu "Happiness". Tegu on ämbientsete vulinate ja voogamistega, mis õnneks mõjub siiski pigem teraapiliselt kui närviajavalt. Birgissoni järgmine sooloplaat "Go" on tulemas 22.märtsil 2010. Tema enda lehelt saab kuulda esimest lugu "Boy Lilikoi". Teised bändiliikmed on puhkusel, sest nende peredes oli juurdekasvu.

07.novembris 2011 ilmus ansambli viimasest kontserdist Londoni Alexandra Palaceiil 75 minuti pikkune kahel plaadil salvestis nimega "Inni".

Jonsi kirjutas muusika Cameron Crowe filmile "We Bought a Zoo" ning soundtracki singliks on "Gathering Stories". Soundtrack ilmus 12.detsembril 2011.

11.veebruaril 2012 valiti Eurovisiooni lauluvõistlusel Bakuus Islandit esindama Greta Salóme & Jónsi looga "Mundu Eftir Mér". Finaalis esitati lugu inglise keeles pealkirjaga "Never Forget" ning saavutati 20. koht.

28.mail 2012 tuli Parlaphone alt ansambli kuues stuudioalbum "Valtari", millel kaheksa lugu.

24.jaanuaril 2013 teatas bänd, et lahkunud on klahvpillimängija Kjartan Sveinsson ent see ei sega neid stuudios uut plaati salvestamast. Ansambli seitsmes plaat "Kveikur" ilmus 14.juunil 2013 XL Recordingsilt. Plaadi avaloo "Brennisteinn" sünget videot esitleti 22.märtsil ning teine lugu "Isjaki" avaldati 25.aprillil.

10.mail 2013 alustas ansambel maailmatuuriga, mille käigus esineti 20.juulil muusikafestivalil Positivus Lätis Salacgrivas.

Jonsi kirjutas loo "Where No One Goes" Dreamworks multikale "How to Train Your Dragon 2". Film esilinastus 13.juunil 2014.

Sigur Rósi bassist Georg Holm, trummar Orri Pall Dyrason, kitarrist Kjartan Holm ja helilooja Hilmar Örn Hilmarsson on loonud uue tsirkusest inspireeritud soundtracki BBC dokumentaalfilmile “The Show of Shows”. Inspireerituna 100 aasta tagustest vodevillide, tsirkuse ja karnevalide salvestistest on loodud ka 14 looga instrumentaalalbum “Circle”, mis jõudis kuulajateni 21. augustil 2015.

2016 aastal võttis bänd ette kontsertsarja “An Evening with Sigur Rós”, mille käigus esitati uusi lugusid enne nende avaldamist. Esimene kontsert oli 4.juunil Barcelonas.

21.juunil 2016 avaldati singel "Óvedur" koos Jonas Åkerlundi lavastatud muusikavideoga.

1.mail 2018 jõudsid striimingutesse Sigur Rós' "Route One" ning Jónsi and Alex Somers' "All Animals" EP.

1.oktoobril teatas trummar Orri Pall Dyrason lahkumisest bändist.​

Sigur Rós kirjutas muusika Taiwani tantsulavastusele "22° Lunar Halo", mis etendus 13.-28.aprillini 2019 Taiwanil.

10.mail andsid Jonsi ja Carl Michael von Hausswolff duona nimega Dark Morph välja 8-loolise albumi. Singliks on "Beka Yalo".

5.juulil 2019 andis bänd 20ndaks aastapäevaks välja esimese albumi "Agaetis Byrjun (hea algus)" vinüüli.

11.oktoobril 2019 üllatas Jonsi koos poiss-sõbraga Alex Somers oma teise albumiga "Lost and Found". 6-loolise plaadi profutseeris Sidney Satorsky.

23.aprillil 2020 tuli uue muusikaga sooloartistina välja Jonsi. Singli "Exhale" videos lõi kaasa näitleja Giovanni Ribisi. 24.juunil järgnes lugu "Swill" koos videoga.

Jonsi uus album "Shiver" ilmus 2.oktoobril. 11 loolisel plaadil osalesid Robyn ja Cocteau Twins’ Liz Fraser, kellest viimasega avaldati 14.augustil loo "Cannibal" muusikavideo. Singel "Salt Licorice" koos Robyn'iga avaldati 30.septembril.

4.detsembril ilmus ansambli soundtrackalbum "Odin's Raven Magi", mille esimene singel "Dvergmal" avaldati 23.oktoobril. 8-loolise plaadi teine lugu “Stendur ¿va” koos videoga tuli välja 13.novembril.

22.jaanuaril 2020 avaldas Jónsi uue loo "Mold", mille produtseeris PC Music asutaja A. G. Cook.

30.oktoobril esitles Jonsi visuaalse installatsiooniga Tanya Bonakdar Gallery'es New York'is kümne looga ambient albumit "Obsidian".

2022 veebruaris anti teada, et bändis on tagasi Kjartan "Kjarri" Sveinsson ning ollakse tegevad uue materjaliga. 30.aprillist 18.juunini toimus Põhja-Ameerika tuur.

16.detsembril ilmus 20-ndal aastapäeval albumi "( )" lisaplaadiga versioon.

12.juunil 2023 ilmus Sigur Ros uus singel "Blódberg". Bändis on tagasi Kjartan Sveinsson ja muusikavideo lavastas Johan Renck. 16.juunil algab kontsertuur koos 41-liikmelise orkestriga ning ilmus 10-looline album "ATTA".

Faktid

Sigur Ros on:
Jon Bor (Jonsi) Birgisson – (laul, kitarr, sünt) - 23.04.1975
Georg (Goggi) Holm – (bass, ksülofon) - 06.04.1976
Kjartan (Kjarri) Sveinsson – (klahvpillid, kitarr, flööt) - 02.01.1978

Lahkunud:
Orri Pall Dyrason – (trummid, klahvpillid) - 04.07.1977

Muud huvitavat