OOPUS on Eesti audiovisuaalne folktroonika ansambel, mis alustas tegevust 2017. aastal. Ansambli liikmed on Mari Meentalo (vokaal, torupill, parmupill, flööt, hulusõ, pikkvile, efektiplokid ja looper), Johannes Ahun (analoogsüntesaatorid) ja Aleksander Sprohgis (valgus ja visuaalid).
Oma loomingus põimib OOPUS kokku elemente reivikultuurist ja pärimusmuusikast. Ansambli esimene singel "Hingesandid" avaldati 4.veebruaril 2018 ning see pärjati Raadio 2 nädala demo tiitliga. "Hingesandid" on inspireeritud reivi- ja pärimuskultuurist, sulatades osavalt kokku kaks näiliselt nii erinevat þanri ning pakkudes kuulajatele suurt äratundmisrõõmu.
OOPUS on esinenud oma tegutsemisaja jooksul nii Eestis kui ka välismaal festivalidel Viljandi folk (EST), Vilsandi Trance (EST), Bling (EST), Solstitium (EST), Aequinoctium Vernum (EST), I Land Sound (EST), Burning Man (Nevada, USA), Burning Man San Francisco Decompression (California, USA), I Love Palanga (Palanga, LT), Nordischer Klang (Greifswald, GER) jpm. Ansambli esinemiste puhul on tähelepanuväärne, et nii muusikud kui ka visuaalkunstnik paiknevad võimaluse korral alati publikuala keskel.
20.detsembril avaldati singel "Vaeslapse laul", mis põhineb Urvastest pärit lool ning jutustab sellest, kui kehvalt kohtleb last võõras pere ning ühtlasi räägib oma vanemate helluse ja hoole igatsusest. ""Vaeslapse laul" on meie tuleval albumil üks lüürilisemaid lugusid. Kui muidu on inimesed harjunud meid nägema pigem pidudel ja festivalidel ikka ledide säras ja tempoka tantsubiidiga, siis plaadil saab olema kogu meie looming alates väga rahulikest kuni intensiivsete küttelugudeni välja," kommenteeris bändi laulja Mari Meentalo.
14.jaanuaril 2019 avaldati uus singel "Sokumäng" ning ansambli esimene album "Nõidus" ilmus 11.veebruaril. Plaadilt leiab 10 lugu, mis võtavad kokku OOPUSe erinevad kontseptsioonid.
Albumi esitluskontsert toimus 16.veebruaril Tallinnas von Krahlis. 23.veebruaril esinetakse Tartus kultuurilokaalis Arhiiv.
20.novembril anti välja lugu "Kulla põlemine".
17.septembril 2020 toimus Põhjala tehases Disainiöö raames 'AJAMASIN' - installatiivne audiovisuaalne sci-fi lavastus, kus tuleviku arhiividega ühendatud robothumanoid esitab elektroonilisi töötlusi Eesti ja välismaa pärimusmuusikast. Olulist rolli mängivad loo jutustamisel video ja valguslahendused ning spetsiaalselt selleks lavastuseks disainitud LED kleit. Lavastuse autorid ja esitajad Mari Meentalo, Johannes Ahun ning Aleksander Sprohgis on bändi OOPUS liikmed. Nende loomingut iseloomustab sümbioos pärimusmuusikast tuntud instrumentide, live elektroonilise muusika ning kohaspetsiifiliste valgusinstallatsioonide vahel.
5.veebruaril 2021 ilmus singel "Liugu laugu". Vastlapäevast kõnelev rahvalaulu töötlus on originaalis pärit Torist.
16.märtsil tuli välja torupillitehno lugu "Põhjala lahing", mis on kummardus tehnoviikingile ja Põhjala tehasele. Lugu loob silla kahe näiliselt täiesti erineva maailma vahel, folk ja reivikultuur. Tegemist on ainulaadse lähenemisega, mille sarnast pole seni Eesti muusikamaastikul veel kuuldud. “Loo põhiliinid moodustuvad legendaarse kõlaga acidtechno þanris kasutatava süntesaatori Roland TB-03 ning eesti torupilli omavahelisest kahekõnest. Kui Sa oled juhtunud mõnda Techno Vikingi videot nägema, püüa ette kujutada teda torupillide järgi reivimas. See ongi meie uus lugu,” kirjeldab bändi üks liikmetest Johannes Ahun.
20.mail ilmus Mari Meentalo lugu “Kevad”. Muidugimõista on tegu armastuslauluga ja ühes salmis ka natuke läbi lillede õhkamisega.
Folktroonikabändi OOPUS teine kauamängiv “Folk On Acid” on peagi ilmumas ning seda tähistas bänd koos tantsija Raho Aadlaga läbi ühise riituse järgmistes kohtades: 26.august Illiku laiul Orissaares; 29.august Patarei merekindluses Tallinnas; 2.september Kirsimäel Viljandis; 4.september ERMi taga B-alal Tartus.
22.septembril tuli välja teine singel “Käi kiike korge’elle”, mis on on uus versioon 1938. aastal Kuusalus kirja pandud regilaulust. Lugu räägib kenast neiust, kelle ilu paistab kiikudes kaugele. Uue loo väljatulekut ja ühtlasi sügise algust tähistas bänd voogedastuskontserdiga YouTube’is.
Elavas esituses sai OOPUSt näha 2.oktoobril Tallinn Music Weeki raames Folktroonika laval Fotografiskas.
6.jaanuaril 2022 andis Oopus välja uue loo "Su vaimu isa palume", kus bänd kasutab esimest korda oma loomingus vana rahvakoraali ja mis räägib uskumise jõust. "Eelmised kaks singlit on olnud tempokad ja kiired, seekordne lugu toob aga tempo alla ja mõjub kui massiivne laine, mis oma kõrge vokaali ja sündipartiidega kuulajast üle uhub," kirjeldas uut lugu bändi muusik ja helitehnik Johannes Ahun. 19.jaanuaril sai Oopust jälgida Youtube kontserdil.
24.veebruaril andis OOPUS välja singli “Happy Piper”. Uus lugu on inspireeritud naiivsetest ja rõõmsatest 00-ndatest, mille fanfaarisignaale meenutav torupill annab kõigile märku, et aeg on käes kas ärgata, märgata, tulla kokku või tähistada.
6.mail astusid Fotografiskas TMW raames bändi OOPUS kureeritud folktroonika laval publiku ette þanri- ja meediumiülesed artistid, kelle loomingus on ühendatud traditsioonid ja tänapäev. OOPUS tõi publiku ette happesündid, torupilli, regilaulud ja unustamatu valgusshow.
13.mail tuli välja singel "Come And Greet The Moon" live improlt "Inventing Lunar Cycle".
17.juunil avaldas Oopus teise kauamängiva "Folk On Acid", mis tähendab pärimusmuusikat acid tantsumuusika võtmes. "Eks ikka sellepärast, et see on meie südametukse ning muidugi et vanad lood uuesti tantsuplatsile jõuaks", kirjeldab bänd 9-loolist plaati.
Pärimusmuusika lõikuspeol 7. oktoobril Viljandi Pärimusmuusika Aidas sai R2 erikulbi Oopus "Folk on Acid" eest. Auhinnagalat sai näha ETV eetris 9. oktoobril.
Oopus avaldas 13.detsembril uue singli "Öö varjud". Loo väljaandmine ajastati Luutsinapäevale, mis vana Juliuse kalendri järgi tähistab aasta pikimat ööd ning ühtlasi jõuluaja algust. "Selle sõnad ja meloodia on inspireeritud vanadest rahvakoraalidest ning lugu räägib aasta kõige pimedamast ajast ja sellest, kuidas olenemata päikesevalguse puudumisest on sisemine valgus meis endis alati olemas," selgitas bänd.
Oopus esines Euroopa mainekaimal esitlusfestivalil Eurosonic Noorderslag 19.jaanuaril 2023 Hollandis Groningenis.
18.augustil toimus Pärnu lähedal Reius Kristjan Järvi Ensemble, Oopuse, Kadri Voorandi ja Raul Ojamaa eestvedamisel valgus-, heli- ja visuaalkunstiküllane kontsertlavastus "Meelte Videvik".
10.novembril ilmus bändi kuuenda sünnipäeva puhul neljaosaline improvisatoorne album “Muhu Island”.
OOPUS tuli 8.detsembril välja värske singliga “Tension Release”, mis räägib oma sisemaailma tasakaalu leidmisest.
5.aprillil 2024 esines Oopus TMW raames Fotografiskas folktroonika laval.
3.mail tuli välja Oopus singel "Ilmaneitsi", kus kõlavad karja kutsumisest inspireeritud vokaalid ja Eesti torupill koos süntesaatoritega. "Eestlased on loodusrahvas, kes ikka ilma ennustanud ja loitsudega-lauludega seda mõjutada püüdnud. "Ilmaneitsi" on meie uus Oopus loits, mis teeb olemise alati kuumaks," sõnas bändi liige Johannes Ahun.
Faktid
Mari Meentalo (sündinud 7. oktoobril 1988 Viljandis) on muusik, arranþeerija, produtsent, manager ja õpetaja. Ta lõpetas 2010. aastal Eesti Maaülikooli maastikurahitektuuri bakalaureuseõppe ja õppis Eesti Kunstiakadeemias urbanistikat. 2018. aastal lõpetas Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärmusmuusika diplomiõppe muusik-tehnoloogi suunal cum laude. Mari Meentalo mängib eesti torupilli, flööti, parmupilli, pikkvile ning laulab. Ta on tegutsenud 2010–2013 aastatel koos Jaan Tätte juunioriga ansamblis Meister ja Mari ning võttis enda kirjutatud lauluga "Unemati" osa 2011. aasta Eesti Laulu konkursist. Laulis ansamblis Armastus 2013–2014, kaasliikmeteks Taavi Tulev ja Jaan Tätte juunior.
Johannes Ahun (sündinud 22. detsembril 1987 Tallinnas) on purjelauasportlane ja muusik. Ta osales 2008. aasta suveolümpiamängudel (saavutas 33. koha) ja 2012. aasta suveolümpiamängudel (saavutas 30. koha). Ta osales telesaates "Tantsud tähtedega" 2010. aastal, tema tantsupartner oli Kerstin Kruuse. Ta mängis ansamblis Indigolapsed trumme aastatel 2005–2009. Tegutses bändis Improov koos Joosep Kõrvitsa ja Mattias Siitaniga aastatel 2011–2015. 2015–2016 aastatel vedas eest koos Cathy Sommeriga Hiiu kandle orkestrit. Mängis 2016–2017 aastatel Hangi ja hiiu kannelt instrumentaalansamblis Sinitrii koos Eva Väljaotsa ja Cathy Sommeriga.
Aleksander Sprohgis (sündinud 9. oktoobril 1982 Tartus) on mainekas valgus- ja videokunstnik. Ta loob visuaalseid atmosfääre elavatel bändide kontsertidel muusikutele ja dj-dele, miksides visuaale vastavalt muusikastiilidele. Õppinud Tartu Kunstigümnaasiumis, Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ning uus meediat Eesti Kunstiakadeemias. Töötab tehnikuna Von Krahli Teatris.
Kerttu Kruusla - foto, video ja graafiline disain
Hedi Armulik - ülivõimetega manager
Muud huvitavat
Koduleht: https://www.oopus.ee/
Instagram: https://www.instagram.com/oopusmusic/
Facebook: https://www.facebook.com/oopusmusic/
Bandcamp: https://oopus.bandcamp.com/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCuGpAoylV07tu5S-ia2zuXQ