Manna

6.aprillil esines Manna lokaalis F-Hoone üritusel TMW Soda Pop! 9.aprillil esines Manna ETV Terevisioonis lugudega "Mosaic" ja "Skin".
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 09.04.2024 - 11:07
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 09.04.2024 - 11:11
Eesti artist, Sooloartist, Alternative & Indie

Alternatiivse R'n'B ja popi artist Manna alustas 2019. aastal, mil ilmusid SoundCloudi tema esimesed demod. Õige pea pälvis ta Raadio 2 aasta demo auhinna. Lõputult moonduv manna on oma karjääri jooksul jätnud seljataha vookleva ja mitmenäolise loometee. Nüüdseks on ta ilmutanud kolm albumit ja peotäie singleid, rännanud hip-hopist üli-isikliku hyperpop'i ja indie radadele ning laenanud häält kohalike räpistaaride nublu ja reketi üllitistele.

Algselt räpparina alustanud Manna tegi sõnad kõige stock'imate biitide peale, mis internetist leidis. Markus Palo oli esimene produtsent, kes Mannale biidi saatis ning 2019.a. suvel hakati koos tegema Manna esimest nelja looga EP-d "Album", mis avaldati 2.augustil 2019. "Pärast aastal 2019 koos tehtud EP-d saime aru, et stuudios on liiga hea klapp, et seda ka edaspidi mitte ära kasutada," põhjendas Manna. "Markus saab aru, mida ma öelda tahan, mida kuulda tahan."

10.juulil 2020 tuli välja Manna esimene album "MANNA", kus kõlas 11 lugu. Plaadil olid pooleks laulud ja räpid. 16.oktoobril 2020 ilmus Manna esimene muusikavideo albumi laulule "SÕNN", millel tegi kaasa Flamma. Video ilmus koostöös produktsioonifirmaga Wolfy Meedia.

4.juunil 2021 ilmus Manna teine album "I CAN DO ANYTHING IF I WANT TO". Plaadil teevad külalistena kaasa räppar nublu ja laulja-muusik Inger ning teosel kuuleb Mannat liikumas mitmete erinevate žanrite vahel, nende hulgas hiphop, R’n’B, house, hyperpop ja indie. Kahepoolne, kahetujuline ja kahekõlaline album valmis koostöös produtsendi Markus Paloga Studio Volgas. Plaadile eelnesid singlid "eerie" ja tantsulugu "WTF" koos Ingeriga. Manna ise ütleb teise kauamängiva kohta: "See on minu kõige isiklikum projekt. See kajastab minust poolt, mida olen enne muusikasse vaid tilgutanud, aga nüüd keerasin korgi maha ja valasin otse pudelist. Tahan albumiga näidata, mis mu peas toimub. Vaata, mida ma teha suudan. Ma olen nagu vesi. Ma võin kõike teha, kui ma tahan."

Suvel 2021 võis Mannat esinemas näha festivalidel Võnge ja Sõru Saund. 2022 jaanuaris osales Manna HEMI Music Awards kontsertidel. Manna ütles: "HEMI oli rets võimalus esineda erinevates Balkani riikides, showcase festivalidest maailmakuulsate headlineritega suurfestivalideni välja." 5.mail astus ta üles TMW Sveta õhtul.

28.märtsil 2022 Ilmus Manna singel "GRIEVE", mis on ta enda sõnul lapsepõlve leinamislugu. "See lugu aitas mul leppida, et mu lapsepõlv on möödas ja mul on aeg edasi liikuda. Video koosneb erinevatest elementidest, mis meenutavad mu lapsepõlve. Näiteks armastasin "Powerpuff Girlse" ja tahtsin saada loomaarstiks. Videost nähtub ka seda, kuidas vanemaks saamine mu mõttemaailma ning tegusid mõjutas ja mis minust siis praeguseks välja on tulnud.“ Lasnamäele pühendatud video režissööre vendasid Eskosid haaras loo alternatiivsus ja süngus, mida muidu Eesti popmuusikast ei leia ning videos astub üles ka tuntud räppar reket.

29.novembril 2022 avaldas Manna singli "! COULD B". Üha enam elektroonika- ja bassirohkesse sügavusse liikuva Manna jaoks on singel eelmäng saabuvale. "Manna areneb ikka edasi ja suuremaks. On oodata väga huvitavaid esinemisi ja muidugi väga häid laule ka," kommenteeris laulja ise.

23.jaanuaril 2023 ilmus singel "T0 THE B0NE". Rakutasandini tungiv võimas lugu räägib kokkuleppest kuradi ja jumalaga ning meeleheitlikest katsetest pääseda kasvõi hetkeks enda pea seest välja. "Kui mu ajul oleks ON-OFF nupp, oleks mu elu tunduvalt stabiilsem," tõdes Manna.

17.märtsil tuli välja singel "BRAND NEW". Tume pala räägib manipuleerivast ja maanilisest häälest manna peas: "Ma saan kõik, mis ma tahan ja ma võin su sekundiga kõhklemata minema pühkida. Ma olen nagu hammas ja teised näts," selgitas Manna. Muusikavideo režissööriks oli lauljatar ise ja operaatoriks Nathan Norma. "Visuaal on valminud unistuse ja spontaansuse toel. Tahtsin, et vaataja saaks lugeda nii teksti kui ka mind. Videosse panin mõlemad pooled, sest need on lahutamatud. Üks ei saa teiseta, " kommenteeris artist.

Manna esines 31.märtsil Sloveenia pealinnas Ljubljanas festivalil MENT ja 13.mail Tallinn Music Weeki raames Raadio 2 Live õhtul Vaba Laval. "Tunnen, et karjäär hakkab vaikselt oma oksi kaugemale sirutama ja olen selle võimaluse eest väga tänulik. Luban, et nad armastavad mind! " kommenteeris laulja. Juuli alguses esines manna Serbias EXIT festivalil, mida külastas üle 200 000 inimese. Oktoobri lõpus astus manna üles Bilbaos festivalil BIME. "See aasta on andnud palju võimalusi välismaal esinemiseks ja olen igaühe eest väga tänulik. Ka mina ise, kolmandas isikus, olen elevil, et näha, mis Mannast edasi saab."

2.juunil 2023 avaldas noor Eesti muusikaprodutsent .mergos, kodanikunimega Markus Palo, tantsumuusikasingli "up in space", kus teeb kaasa Manna. loos leidub nostalgitsevaid house-muusika süntesaatoreid, kuid lugu ise esindab žanrit moodsamas võtmes. Laul võtab kuulaja endaga kaasa läbi ööelus peituva eskapismi kosmilisele rännakule. Upume koos manna hõljuvatesse vokaalidesse ja kohtume diskosaalis mõnel kaugel planeedil.

28.septembril 2023 avaldas Manna sügiseselt unenäolise singli "evil thoughts", mis räägib taassünnist puhta lehena ja teiste külge enda märgi jätmisest. Lugu saadab ka fantaasiarohke muusikavideo, mille režissööriks oli laulja ise, ning mis viib kuulaja manna unistuslikku maailma. "Video on üles ehitatud kontrasti najale. Kontrast on miski, mis mind alati inspireerib. Olen ise samuti väga ühest äärest teise ja kontrastne inimene. Tihti satungi iseenda kontrastidega konflikti, mis omakorda on viljakas pinnas loominguks. Ka videos figureerivad tumedam ja heledam Manna."

28.märtsil 2024 ilmus uus album "76tape", kus segab Manna kokku popi, R'n'B-d, roki ja elektroonikat. 37-minutiliselt albumilt leiab 13 lugu, mille autoriteks on Manna ise ning tema ihuprodutsent Markus Palo. Lugudele valmis ka eraldi videoklipp, mille režissöörid on vennad Romet ja Raul Esko. Ainsa muusikalise külalisena leiab albumilt Valge Tüdruku ehk Elina Masingu. Albumil leiduvad lood on valminud viimase kolme aasta jooksul ja võtavad manna jaoks kokku selle aja vältel läbi elatu. "Tahan pakkuda kuulajatele kergendust teadmisega, et keegi saab aru ja keegi tunneb ennast samamoodi. Mul on väga vedanud, et saan inimestele seda tuge ja mõistmist läbi muusika pakkuda. Et inimesed saavad neid tundeid kuulata, edasi-tagasi kerida ja näha, et sellest valust ja hirmust saab edasi liikuda ning luua midagi, mis ei ole ennast hävitav. Selle valu saab endast välja tõsta, aga kogemust ennast siiski enda lähedal hoida," selgitas Manna.

6.aprillil esines Manna lokaalis F-Hoone üritusel TMW Soda Pop! 9.aprillil esines Manna ETV Terevisioonis lugudega "Mosaic" ja "Skin".

Faktid

Artist: Manna
Pärisnimi: Maria Annabel Vainumäe
Sünniaeg: 12.mai 2003

muusikaprodutsent .mergos aka Markus Palo (sündinud 26.november 1996)

foto: Raul Esko

Muud huvitavat

Seotud videod

manna - evil thoughts
manna - evil thoughts

Artist: manna

Lugu: evil thoughts

Aasta: 2023

manna - GRIEVE
manna - GRIEVE

Artist: manna

Lugu: GRIEVE

Aasta: 2022

manna & Flamma - SÕNN
manna & Flamma - SÕNN

Artist: manna & Flamma

Lugu: SÕNN

Aasta: 2020