Hozier

19.aprillil tuli välja Hozier uus singel "Why Would You Be Loved".
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 15.04.2024 - 06:58
Viimati täiendatud:
Magnus - magnus@allstarz.ee 23.05.2024 - 16:20
Välismaine artist, Sooloartist, Rock

Hozier on iiri päritolu muusik, laulja ja laulukirjutaja. Tema muusika on peamiselt inspireeritud bluusist, folgist ja soul'ist, millele lisaks on tunda roki ja R&B mõju. Tema laulusõnades on viiteid religioonile, kirjandusklassikale ja mütoloogiale; tihti on need ka ühiskonnakriitilised.

Hozier sündis 17. märtsil 1990. aastal Iirimaa rannikuäärses linnas Bray’s, kus ta kasvas üles vähemusprotestantislike kveekerite peres kunstniku ja bluusitrummari pojana. Lapsena iseloomustas Hozier end "klassiklouni" ja "mittekeskenduva õpilasena", kutsudes kooli "monotoonseks košmaariks".

Hozier alustas laulukirjutamisega 15-aastaselt, mil ta õpetas endale ka kitarrimängu ning laulis koolikooris. Muusikalist haridust läks ta omandama Dublinis asuvasse Kolmainsuse kolledžisse. Ta jättis kooli esmakursuslasena pooleli, sest pühendas enamuse oma õpingute ajast plaadifirmale demode salvestamisele. 2012. aastal oli Hozier Billy Oceani taustalaulja.

2013. aasta juulis avaldas Hozier debüüt-lühialbumi "Take Me to Church". Samanimeline hittsingel on bluus-gospellikus stiilis poplaul, mille põhiteema on kriitika usklike organisatsioonide suhtes, kes ässitavad oma järgijaid erinevate inimeste seksuaalsuse vastu. Irooniliselt kutsus Vatikani linnriik ehk katoliku kiriku keskus teda selle lauluga linna esinema, millest ta küll keeldus. Laulu muusikavideos on kujutatud geide vastast vägivalda Venemaal, mille tolleaegne asjakohasus tõi laulule kiirelt kuulsust – septembris avaldatud videot jagas ka briti kuulsus Stephen Fry, mis lennutas video Redditi avalehele. Singel saavutas edu üle maailma ning sai nii esikohti edetabelites kui ka multi-plaatina tiitleid. Plaadi lõpulaulu "Cherry Wine'" laulusõnad ning muusikavideo tõstsid avalikkuse teadlikust koduvägivallast, lisaks annetati laulu müügitulu vastavatele heategevusorganisatsioonidele. Laulu kasutati ka Zack Braffi filmis “Soovin olla siin”.

2014. aasta septembris avaldas Hozier endanimelise debüütalbumi "Hozier", mis sisaldab 17 laulu, nende hulgas "Take Me to Church", "Someone New", "Work Song" ja "From Eden". "Take Me to Church" nomineeriti 57. Grammy auhinnagalal 2015. aasta parimaks lauluks. 2015. aasta sügisel käis Hozier albumiga Ameerika Ühendriikides ja Euroopas kontsertturneel.

Pärast paariaastast pausi avaldas Hozier 2018. aasta septembris uue lühialbumi "Nina Cried Power", mis sisaldab nelja lugu: "Nina Cried Power", "NFWMB", "Moment’s Silence" ja "Shrike". Esimene loetletud lugudest on loodud koostöös Mavis Staplesiga.

Hozieri teine album "Wasteland, Baby!" avaldati 2019. aasta märtsis ning see sisaldas laule ülalmainitud lühialbumilt. Albumi peateemaks on Hozieri tõlgendus apokalüpsisest, sisaldades viiteid romantikale ja lunastusele. "Wasteland, Baby!" albumil on kaks 2019. aastal singlitena avaldatud laulu: "Almost (Sweet Music)" ja "Dinner and Diatribes", millest viimase muusikavideos astus üles Hozier koos näitlejanna Anya Taylor-Joyga. Hozier esines 2019. aastal mitmetel muusikafestivalidel: üks peaesinejatest Iiri muusikafestivalil Electic Picnic, esineja Glastonbury festivalil ja Lollapaloozal. Koroonapandeemia ajal 2020. aasta märtsis ja aprillis tegi Hozier sotsiaalmeedias otseülekandeid. Ta avaldas iiri jutusaates esitatud kaveri šoti rahvalaulust oma voogedastusplatformidel, et koguda raha ISPCC-le (Iirimaa laste vastu suunatud julmuse ennetamise ühingule).

2021. aasta oktoobris avaldas Hozier singli "Tell It to My Heart" koostöös EDMi produtsenditrio Meduzaga.

7.oktoobril 2022 avaldatud singel "Swan Upon Leda" on inspireeritud Egiptuse feministist Mona Eltahawyst, samal aastal toimunud Ameerika Ühendriikide ülemkohtu otsusest tühistada abordiõigus USAs ja Mahsa Amini tapmisest tingitud meeleavaldustest Iraanis.[15] Laulu pealkiri on viide kreeka mütoloogiast tuntud jutustusele "Leda ja luik".

9.novembril 2022 avaldatud singel "Blood Upon the Snow" on loodud videomängu God of War Ragnarök'i jaoks koostöös helilooja Bear McCrearyga.

2023. aasta märtsis avaldas Hozier "Eat Your Young" lühialbumi, mis sisaldas kolme laulu: "Eat Your Young", "All Things End" ja "Through Me (The Flood)".

Hozieri kolmas stuudioalbum "Unreal Unearth" ilmus 18. augustil 2023 aastal. Albumi läbiv teema on Dante "Jumalikus komöödias" välja toodud põrgu ringid põimitud Hozieri enda elukogemustega. Rõhk on ka iiri keele kasutusel, mis on Hozieri teostes esmakordne: "Me õpime koolides iiri keelt 12 aastat. Lõpuks oli mul sõnavaras hunnik häälitsusi ja sõnu; terve see keel on justkui kodus seinal rippuvad tööriistad, mis kunagi kasutust pole leidnud".

14.märtsil 2024 avaldas Hozier "Unheard" lühialbumi, mis sisaldas nelja laulu: "Too Sweet", "Wildflower and Barley", "Empire now" ja "Fare Well". Singel "Too Sweet" ilmus 29.märtsil ning oli number 1 Iirimaa ja UK ja USA Billboard Hot 100 singliedetabelis.

19.aprillil tuli välja Hozier uus singel "Why Would You Be Loved".

Faktid

Artistinimi: Hozier
Kodanikunimi: Andrew John Hozier-Byrne
Sündinud 17. märtsil 1990 Iirimaa rannikuäärses linnas Bray’s

Hozier elab Iirimaal Oldfortis, kus tal on 18. sajandil ehitatud maja.

Tal on tätoveering iiri luuletaja Seamus Heaney viimaste sõnadega "noli timiere" (ld k. "ära karda")

Muud huvitavat