17.oktoobril esineb Alexela Kontserdimajas maailma hinnatumaid muusikauuendajaid Nils FrahmUudise lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 31.08.2023 - 14:35

17. oktoobril esineb Tallinnas Alexela Kontserdimajas üks maailma tuntumaid ja hinnatumaid nüüdismuusikuid, klaveriuuendaja, elektrooniliste helimaalingute meister ja rahvusvahelise Piano Day asutaja Nils Frahm. Tegu on mitmekülgse muusikalooja tänavu juunis alanud maailmatuuri kontserdiga.

Berliini multitalent Nils Frahm on üks maailma mõjukamaid ja menukamaid kaasaegse klassikalise ja elektroonilise muusika ning nende vaheliste maastike kujundajaid. Eesti publikut esmakordselt 2013. aastal Jazzkaare festivalil lummanud Frahmi heliloomingu ja esituse universaalsust on kriitikud ja muusikasõbrad võrrelnud nn. easy listening kogemusega, mis võlub ühtaegu ülima aususe ja õrnusega ning mängutehnikate uuenduslikkuse ja tuttavlike oluhelide meisterliku ristamisega. Tema ambient-palad ja meditatiivne klaverimäng loovad erilise, magusalt melanhoolse meeleolu, mis ei pane kuulajat aga tundma kurbust, vaid loovad kõigest liigsest puhastunud emotsionaalse seisundi. Samas on ta ka nüüdismuusika postripoiss ja rockstaar, kes vajutab kontserdil auväärt instrumendi klaveri mustvalgeid klahve ja pedaale Berliini tänavatolmu tunda saanud mustvalge Adidase ketsiga.

Frahmi loomingut on võrreldud kaasaegsete pianistide-heliloojatega nagu Ludovico Einaudi ja Olafur Arnalds, kellest viimasega on ta ka mitmeid ühisplaate üllitanud. Koostööd on ta teinud ka teiste eri žanrite tippudega tšellistist Anne Müllerist muusiku ja videorežissööri Woodkid’ini. Frahmi muusikat on remiksinud elektroonikavõlurid Luke Abbot ja Clark ning ta ise on remiksinud teiste seas postrocki ansambli Mogwai palasid ning seigelnud dub-rütmide radadel koos F.S. Blumm’iga. Tema riiklike preemiatega pärjatud heliribade taustal on kinoekraanidel säranud staarid Robert de Nirost Brad Pittini. Lisaks on ettevõtlik Frahm plaadifirma LEITER, helistuudio Durton Studios ja ülemaailmse klaveripäeva Piano Day asutaja.

Nils Frahmi läbilöögialbum “Felt” ilmus 2011. aastal plaadimärgi Erased Tapes alt. Talt on ilmunud kokku 14 täispikka sooloalbumit, 7 EP-d ja kümneid eri žanreisse ulatuvaid koostööplaate. 2015. aastal kaasasutas Frahm uuenduslike klaveriprojektide üritustesarja Piano Day, mille avaprojektiks oli maailma kõrgeima klaveri Klavins 450 ehitamine koostöös Saksa-Läti klaverileiutaja David Klavinsiga.

Nils Frahm on andnud sadu väljamüüdud kontserte üle maailma, sealhulgas kuulsates muusikamajades nagu New Yorgi Brooklyn Steel, Pariisi Le Trianon, Los Angelese Disney Hall ja Sydney Ooperimaja. Septembris 2022 nägi ilmavalgust tema kolmetunnine maratonalbum “Music For Animals” – ambitsioonikas teos, mis autori sõnul on inspireeritud Erik Satie “mööblimuusika” kontseptsioonist ja soovist “luua midagi sama võluvat ja vahetut nagu seda on võimsa kose või tormis tantsisklevate puulehtede vaatlemine.”. “Music For...” on keskmes ka Frahmi tänavu juunis alanud maailmatuuril, mis toob teda ka Eestisse.

Nils Frahmi kontsert Alexela Kontserdimajas toimub 17. oktoobril 2023. Uksed kontserdile avatakse kell 18, kontsert algab kell 19.

Kontserdi piletid hinnaga 49–65 eurot on alates tänasest, 31. augustist müügil Piletilevi veebipoes ja müügipunktides üle Eesti.

Kontserdi korraldaja on Shiftworks OÜ

Lisainfo: nilsfrahm.com