Judas Priest

Bändi "Metal Masters 2024" Euroopa tuur algas 11.märtsil Glasgow'st. Kaasatud on Saxon ja Uriah Heep.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 22.09.2005 - 20:32
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 12.03.2024 - 06:39
Välismaine artist, Ansambel, Hard Rock & Metal

Judas Priest on üks briti heavy metali uuele lainele alusepanijatest. Kommertseduni jõuti 1980.a. ning albumeid on müüdud üle 50 miljoni koopia. Ilmunud on stuudioplaate 19 ja singleid 29.

Algus

Judas Priest, üks niinimetatud briti heavy metali uuele lainele alusepanijatest, tulid kokku West Bromwichis 1969. aastal, kui laulja Alan Atkins, bassist Bruno Stapenhill, kitarrist Earnest Chataway ja trummar John Partridge otsustasid muusikat teha. Enne seda oli Chataway mänginud ansamblis Earth, millest hiljem kasvas välja legendaarne Black Sabbath. Nimi Judas Priest plahvatas pähe Stapenhillil kuna talle meeldis folgikuningas Bob Dylani album „The Ballad of Frankie Lee and Judas Priest“.

Legendaarne Robert Plant tuvustas mehi plaadifirmale Immediate Records. Kahjuks läks plaadifirma pankrotti ning sellest koostööst asja ei saanud.

Teine algus

Nii võib piltlikult rääkida ka Judas Priesti teisest algusest. 1971. aastal Birminghamis (samas linnas alustas ka Black Sabbath!) otsustasid muusikat teha endised koolivennad Ian Hill (bass) ja K.K. Downing (kitarr), kes kohtusid Alan Atkinsi ja trummar John Ellisega. Atkins pakkus välja, et tema on olnud kunagi sellise laheda nimega bändis nagu Judas Priest ja nii oli uuel meeskonnal ka nimi olemas.

Esineti mitmes klubis, soojendati selliseid kuulsaid ansambleid nagu Thin Lizzy, UFO ja Status Quo. Üsna hoolega vahetati ka trummareid. Üks, kes pikemat aega vastu pidas oli Chris Campbell. Siiski otsustas Atkins bändist lahkuda, kuna leidis, et Judas Priestil pole õiget tulevikku!? Lahkus ka trummar Campbell.

Asemele tulid Hilli õemees Rob Halford ja trummar John Hinch, kes olid varem mänginud ansamblis Hiroshima. Bändiga liitus ka teine kitarrist Glen Tipton. Nüüd võib öelda, et see kõige õigem Judas Priest oli koos, sest eks ole ju just laulja Rob Halford kujundanud üsna palju ansambli nägu. Mees, kelle hääle kohta on öeldud ülivõrdes sõnu – nii on mitmedki muusikakriitikud ütelnud, et Halford laulab nagu lind, kellel on suur-suur valu!!!

Plaadistama

Esikplaadi „Rocka Rolla“ (1974) avaladas pisike plaadifirma Gull Records. Esikplaadilt on pärit legendaarne kaver Joan Baezi laulust “Diamonds And Rust”. Ülisuure underground edu saavutas aga bändi teine album “Sad Wings of Destiny” (1976). Sellel plaadil oli trummide taga Alan Moore. Teiselt plaadilt tasub meenutada hitte “Victim of Changes” ja “Tyrant”. Plaat saavutas nii suure menu, et plaadigigant Columbia Records võttis nad oma leivale ning ilmus kolmas LP “Sin After Sin” (1977). Seda albumit ja "Stained Class (1978) on nimetatud esimesteks tegelikeks heavy metali plaatideks, mis mõjutasid kogu raskema rokkmuusika edasist arengut. Judas Priesti omanäoline ja novaatorlik kitarrikõla muutus kiiresti raske roki standardiks.

Edu USA-s saabus albumiga “Hell Bent For The Leather” (1979) (Inglismaal ilmus see nime all “Killing Machine”), millelt tsub meenutada lugusid “Exciter” ja “Beyond the Realms of Death”. Edu brittide juures kinnitas aga album “British Steel” (1980), mis kuulub kindlalt tänaseni heavy metalli klassikute hulka. Samal aastal oli ka Briti kontsertturnee, Judas Priesti soojendusbändiks oli toona Iron Maiden! Kasvõi see näitab, et Judas Priest oli 70ndatel aastatel üks mõjukamaid heavy metalli bände, olles briti heavy metalli uue laine üks juhtfiguure. Nad olid ühed esimestest, kes tõid moodi nahkriided ja ketid. Nende muusikas oli gootilikku hukkamõistu, Black Sabbathi riffe ja Led Zeppelini kiirust.

80ndad

1982 ilmus album “Screaming for Vengeance”, USA-s täitis see plaatinaplaadi müüginormi. Sellele järgnesid “Defenders of the Faith” (1984) ja “Turbo” (1986), mis tõid Judas Priesti omamoodi popmetalli juurde, sest palju oli elektroonilisi efekte ja klahvpille. Briti fännid olid seetõttu üsna pettunud, kuid USA-s edu jätkus.

80ndail võib Judas Priesti pidada ka speed ja death metalli eelkäijateks.

90ndad

1990. aastal sattus ansambel kohtusse, kuna väideti, et nende kunagine menuk “Better By You Better Than Me” põhjustas kahe teismelise enesetapu. Õnneks mõisteti bänd õigeks. Kõmuline kohtuprotsess hoidis bändi huviorbiidis. Samal aastal ilmus ka LP “Painkiller”, kuna raskemetalli populaarsus oli kahanemas, siis polnud ka sellel plaadil erilist edu.

1993 lahkub bändist juhtfiguur ja sümbol Rob Halford, et tegeleda soolokarjääri ning ansamblitega Halford ja Fight. Härra Halfordi asemele tuleb Tim Owens, kes on varem olnud laulja Judas Priesti tribüütansamblis. Koos Owensiga lindistab Judas Priest kolm albumit.

21 sajand

Aastal 2003 naaseb Rob Halford. Ilmub 4-plaadiline kogumik „Metalogy“ (2004), bänd läheb maailmaturneele ning 2005 aastal ilmub uus album „Angel of Retribution“, mis kinnitab, et Judas Priest on vägagi võimsalt areenil tagasi! Ja Rob Halfordi hääles on seda vana ja head valu ning võimsust! Viimaselt albumilt on antud seni välja juba kaks singlit: "Revolution" ja "Worth Fighting For".

Judas Priest astus Eesti publiku ette 1. detsembril 2005 Saku Suurhallis. Enne seda olid nad andnud kontsertid Kiievis, Moskvas ja St Peterburis ning pärast Tallinnat Riias ja Vilniuses. Ei maksa unustada, et tänavune kontsertturnee on viinud bändi juba USA-sse, Lõuna-Ameerikasse, Euroopasse – Skandinaavia, Ida- ja Kesk-Euroopa kui ka Suurbritannia ja kõikjal on rokisauruseid oodanud täismaja publikut. Ansambel esines Tallinnas oma nii-öelda klassikalises kooseisus, kuhu kuulvad laulja Rob Halford, kitarristid K.K. Downing ja Glenn Tipton, bassimängija Ian Hill ja trummar Scott Travis.

05.detsembril 2005 andis Warner Music välja kahe tunni pikkuse kontsert-dvd "Rising In The East".

2007 aasta lõpul alustas Judas Priest töid uue plaadiga. Bändi sõnul põhineb kauamängiv 1500-aastatel elanud Nostradamusel, kelle mõtted, elu ja ettekuulutused on nad oma äranägemise järgi valanud muusikasse. "Nostradamus” duubelplaat ilmus Euroopas müügile 16. juunil 2008. Plaat on otsast otsani nauditav kuulamiselamus. Judas Priest näitab, keda tegelikult metallimaailmas austada tuleb. Tõsi, tekstiosa, "jutustamist" on albumil vahest liiga palju, kuid samas on kõik see loo jälgimise koha pealt oluline ja rüütatud vingeimast vingesse ja mitmekesisesse rütmivalli. "Alone" ja "Visions" rabavad tõeliselt. Singlina tuli mais 2008 nimilugu "Nostradamus". Edasi avas bänd videolehekülje http://www.youtube.com/JudasPriest kus näidati järgmisi videsid"War" ja "Alone". Samuti kaasnes megatuur üle maailma.

14.juulil 2009 anti välja kontsertplaat "A Touch of Evil: Live", millele bänd valis 11 lugu nagu fännide suurimad lemmikud "Painkiller", "Dissident Aggressor", "Riding on the Wind", "Between the Hammer & the Anvil" ning "Eat Me Alive", lisaks veel "Hellrider" albumilt "Angel of Retribution" ning viimaselt plaadilt lood "Death" ning "Prophecy".

JUDAS PRIEST filmis üles kontserdi, mis anti 17.augustil 2009 USA-s ning sellest saab lisa-DVD nende esimese plaadi, 1980 klassika "British Steel" 30-nda aastapäeva editionile. Sony Japan/Zoom plaadifirmalt ilmus 28.oktoobril 2009 Rob Halford sooloalbum "III Holidays".

27.septembril 2010 tuli Halford neljas plaat "Halford IV – Made Of Metal". Juhtfiguuriks loomulikult Rob Halford ning 14-loolise plaadi produtseeris Roy Z.

20.aprillil 2011 anti teada, et kitarrist K. K. Downing on lahkunud bändist ning tema asemele võeti Richie Faulkner.

Augustis 2011 tuli Sony alt kogumik "Single Cuts" ehk kõikide singlite A-pooled aastatest 1977-1992 ühel kettal koos.

Juunist 2011 kuni juunini 2012 toimus Epitaph World Tour, mille viimasest kontserdist Londonis Hammersmith Apollos valmis live-dvd, mis ilmus 27.mail 2013 Sony Music alt. Näha saab 23 lugu kõigilt 14-lt plaadilt.

26.augustil 2013 andis Rob Halford teada, et ansambli järgmise plaadi lood on valmis kirjutatud. Salvestused lõppesid märtsis 2014 ning albumi miksis kitarrist Glenn Tipton.

Album "Redeemer of Souls" ilmus 11.juulil 2014. Plaadil kõlab 13 lugu ning lisaks veel 5 boonuslugu. Esimene singel "March Of The Damned" jõudis raadiotesse 19.mail.

10.mail 2015 anti albumi "Defenders Of The Faith" 30ndaks aastapäevaks välja plaadi remasterdatud cd ning lisaks 21-looline live-kontsert, mis toimus 5.mail 1984 Californias.

Tänaseks päevaks üle 45 miljoni albumi müünud Judas Priest andis 7.detsembril albumi “Redeemer of Souls” (2014) esitlustuuri raames kontserdi Saku Suurhallis.

Ansambel avaldas 25.märtsil 2016 kontsert CD/DVD "Battle Cry", mis üles võetud 1.augustil 2015 "Wacken Open Air" festivalil.

3.veebruaril 2016 tuli müügile 30-nda aastapäeva versioon albumist "Turbo 30", kus remasterdatud originaalile oli lisaks kaks plaati kontsertidega Kansas City'st bändi FUEL FOR LIFE World Tour'ilt. Loomulikult kõlas üks edukaimaid hitte "Turbo Lover".

9.märtsil 2018 andis bänd välja uue, 18nda stuudioalbumi "Firepower" ning alustab tuuri Põhja-Ameerikas, kaaslasteks Saxon ja Black Star Riders. 5.jaanuaril esitleti 14-loolise plaadi singli "Lightning Strike" muusikavideot. Nimilugu "Firepower" esitleti 5.veebruaril.

Album "Firepower" jõudis esimesel nädalal USA Billboard edetabelis #5 kohale, mis on bändi ajaloos kõrgeim. 23.juulil tuli välja singli "No Surrender" muusikavideo.

18.oktoobril 2019 andis Rob Halford välja 12-loolise metalmusa kaveritega jõulualbumi "Celestial". Plaadil kõlab ka 4 originaalloomingut, mille hulgast esimesena avaldati "Donner and Blitzen". Muusikuteks olid Robi lähisugulased ja sõbrad.

Detsembris 2020 tuli müügile bändi ajalooraamat "Judas Priest - 50 Heavy Metal Years", mille panid kokku David Silver, Ross Halfin ja Jayne Andrews.

Rob Halford osales rockbändi Bad Penny 9.detsembril avaldatud loos "Push Comes To Shove" ning selle muusikavideos. Lisaks laulab loos neljaoktavise hääleulatusega lauljatar Militia Vox. Bad Penny moodustavad endine Queen bassist Danny Miranda, Blue Oyster Cult trummar Jules Radino ja kitarrist ning lugude autor Mike Holtzma.

Richie Faulkner mängis sisse kitarrid bändi Demon Hunter 2022 aastal ilmunud albumile "Exile". 14.detsembril toimunud salvestamisel oli abiks bändi kitarrist ja plaadi produtsent Jeremiah Scott.

Judas Priest andis 5.juunil 2022 tuuri “50 Heavy Metal Years” raames kontserdi Saku Suurhallis. Tuur algas USA-st 8.septembril 2021. 15.oktoobril 2021 ilmus 16-looline kogumikalbum "Reflections - 50 Heavy Metal Years Of Music".

26.mail 2023 andis albumi "Horns For A Halo" välja supergrupp Elegant Weapons, kuhu kuuluvad Judas Priest mehed Richie Faulkner ja Scott Travis, lisaks Pantera bassimees Rex Brown ning laulab Rainbow solist Ronnie Romero. Ilmunud on singlid "Blind Leading the Blind" ja "Do or Die".

Reach Music Publishing ostis aprillis 2023 masteri ja õigused kahele esimesele Judas Priest albumile "Rocka Rolla" (1974) ja "Sad Wings Of Destiny" (1976).

Rob Halford osales 16.juunil avaldatud Dolly Parton singlil "Bygones". Kaasatud olid veel Mötley Crüe mehed Nikki Sixx ja John 5.

13.oktoobril avaldas Judas Piest esimese singli "Panic Attack" 2024 aasta albumilt. 17.novembril ilmus teine singel "Trial By Fire", mille muusikavideot esitleti 29.novembril. 19.jaanuaril avaldas bänd järgmise singli "Crown Of Horns" koos muusikavideoga. 22.veebruaril toodi välja singel "The Serpent And The King".

8.märtsil 2024 ilmus uus album "Invincible Shield". Plaadil kõlas 11 lugu ning deluxe variandil 14 lugu.

Bändi "Metal Masters 2024" Euroopa tuur algas 11.märtsil Glasgow'st. Kaasatud on Saxon ja Uriah Heep.

Faktid

Judas Priest on täna:
Glenn Tipton (kitarr) - sünnipäev: 25.10.1947
Ian Hill (bass) - sünnipäev: 20.01.1951
Rob Halford (laul) - sünnipäev: 25.08.1951
Scott Travis (trummid) – sünnipäev 06.09.1961
Richie Faulkner (kitarr) - sünnipäev: 01.01.1980
Andy Sneap (kitarr) - sünnipäev: 18.07.1969

Muud huvitavat