Rootsi power-metal grupp Sabaton sai alguse 1999. aastal Falunis, esinedes väikestes klubides ja luues demolaule. Esimesteks liikmeteks olid laulja Joakim Brodén, basskitarrist Pär Sundström, trummar Richard Larsson (hiljem tuli tema asemele Daniel Mullback) ning kitarristid Rikard Sundén ja Oskar Montelius. 2002. aastal pidi ilmuma ühe sõltumatu Itaalia plaadifirma Underground Symphony kaudu nende esimene plaat "Metalizer", kuid lõpuks loobuti. Sabaton hakkas iseseisvalt tööd tegema esimese albumi nimel ning 2004. aastal sai valmis demo "Panzer Battalion". Sabatoniga kontakteerusid mitmed plaadifirmad kuid pärast mitmeid läbirääkimisi otsustati album iseseisvalt avaldada.
2005. aastal valmis album "Primo Victoria", mille ainsateks rahastajateks olid bändi liikmed. Pärast albumi ilmumist nõudlus kasvas ning parima pakkumise tegi Rootsi plaadifirma Black Lodge, kellega sõlmiti leping. Samal aastal liitus bändiga ka klahvpillimängija Daniel Mÿhr. 2006. aastaks oli albumist "Primo Victoria" saanud üks edukaimad debüütalbumeid eales, mille on metal bänd iseseisvalt avaldanud.
Sabaton esines üha suuremates klubides ja oli peagi üks Rootsi populaarseimad bände ning sai kuulsaks ka Euroopas ning liikmed loobusid enda tavaelu töödest ja muudest tegemistest, et pühenduda vaid bändile. Sabaton läks 6 nädalaks Euroopa tuurile Edguy ja Dragonforce soojendajana, mille järel ilmus nende järgmine album "Attero Dominatus". Samuti esineti sügisel soomlastest Lordi Euroopa tuuril soojendajatena Rootsis.
2007. aastal esines Sabaton Euroopas Therioni ja Grave Diggeriga ning pärast 2 aastat läbirääkimisi eelmise plaadifirmaga ilmus lõpuks nende debüütalbumina plaanitud CD "Metalizer" 2-plaadilise väljaandena, mis jõudis Rootsi hard rock muusikakategooria plaadiedetabelis 1. kohale. Seejärel esines Sabaton esimest korda Euroopa tuuril peaesinejana, andes 20 Euroopa riigis üle 80 kontserdi ja astus üles erinevatel festivalidel Euroopas.
Pärast tuuri läks Sabaton uuesti stuudiosse ning 2008. aasta kevadel ilmus nende album "The Art of War". Singliks oli duubel "Cliffs Of Gallipoli / Ghost Division". Bänd andis esimese Ameerika Ühendriikide kontserdi Texase osariigis ning toimusid erinevad esinemised Euroopas.
2009. aasta lõpus alustati järgmise plaadi "Coat of Arms" salvestamist, mis sai valmis 2010. aasta mais. Singliks koos videoga oli "Screaming Eagles" Samal aasta 24.septembril avaldati kordusena kõik neli eelnevat albumit, millel olid boonusena erinevad varem avaldamata haruldasemad lood. 1. novembril 2010 esines Sabaton koos Alestormi ja Steelwingiga ka Eestis Rock Cafés.
2011 aastal läks bändist ära isaks saanud kitarrist Rikard Sundén. Märtsis 2011 vigastas oma põlved trummar Daniel Mullback ning pidi sõitma tuurilt koju. 31.märtsil teatas laulja ja bändi looja Joakim Brodén, et teadmata põhjustel lahkuvad ka kitarristid Oskar Montelius ja klahvpillimängija Daniel Mÿhr. Sabatoniga liitusid uute kitarristidena Chris Rörland ja Thobbe Englund ning trummar Robban Bäck. Kuna klahvpillimängijat ei leitud, kasutatakse kontserditel helina digitaalsalvestisi.
Uue koosseisu album "Carolus Rex" ilmus 22.mail 2012 nii inglise- kui rootsikeelse versioonina. Plaadilt anti välja kahelooline singel "The Lion From The North / A Lifetime Of War". 2012 novembris otsustas isapuhkusele minna Robban Bäck ning tema asemel tuli ajutiselt Snowy Shaw ja hiljem Hannes van Dahl bändist Evergrey. Sabatoni Euroopa-tuur lõpetati 27. märtsil 2013 Tallinnas Rock Cafes. Sügisel 2013 ilmus tuurist kontsertalbum "Swedish Empire Live".
6.mail 2014 ilmus 10-looline seitsmes stuudioalbum "Heroes". Teisest Maailmasõjast jutustavalt plaadilt anti välja singlitena "To Hell and Back" ja "Resist And Bite", neist esimesele valmis lisaks muusikavideo. Albumist kujunes Rootsis tõeline müügihitt, tõustes albumimüügitabelis kohale nr 1. "Heroes" tuuril esines Sabaton 15.märtsil 2015 Eestis, klubis Factory.
Kontserdid 2015. aastal Wackenis ja kodulinnas Falunis olid mastaapsed ning seetõttu otsustati avaldada need kontserdid 4.märtsil 2016 ilmunud duubel-dvd-l "Heroes On Tour".
19.augustil 2016 tuli Nuclear Blast alt ansambli uus album "The Last Stand". Singlitena on ilmunud 11-ne loo hulgast "The Lost Battalion" ja "Blood of Bannockburn".
25.veebruaril 2017 andsid Tallinnas Kultuurikatlas kontserdi metalmuusika kaks suurnime - Sabaton ja Accept.
2019 aastal andis Sabaton taas välja loo "Angels Calling", seekord külalisteks Soome tsellorokkarid Apocalyptica. Lisaks osales Joakim Brodén Apocalyptica 6.märtsil 2020 avaldatud singlil "Live or Die" ja selle muusikavideos.
26.veebruaril 2021 andis Sabaton välja loo "Livgardet" 1521.aastal asutatud Rootsi Kuningliku Kaardiväe austuseks. Loo inglisekeelne versioon "The Royal Guard" ilmus singlina 9.aprillil.
9.mail avaldas Sabaton uue loo "Defence Of Moscow" koos videoga. Vene superstaari Radio Tapok kaveriga tähistati Nõukogude armee võitu II Maailmasõjas.
25.augustil tuli välja video loole "Steel Commanders", kus osaleb tsellist Tina Guo. 17.septembril singlina ilmunud lugu kõlab arvutimängus "World Of Tanks".
29.oktoobril avaldas Sabaton "Christmas Truce" muusikavideo, mis kõneleb 24.12.1914 asetleidnud I Maailmasõja jõulurahust inglise ja saksa vägede vahel.
19.novembril avaldas Nuclear Blast Sabatoni duubel-dvd kontsertidega "The Great Show" ja "The 20th Anniversary Show", mis filmitud bändi 2019-2020 "The Great Tour" ajal.
7.jaanuaril tuli väljab singel "Soldier Of Heaven" koos muusikavideoga ning 11.veebruaril singel "The Unkillable Soldier".
4.märtsil 2022 ilmus Nuclear Blast Records alt 11-looline album "The War To End All Wars".
2023 aastal tuleb välja ansamblilt täispikk muusikaline film "The War To End All Wars" koostöös Yarnhub animastuudioga.
14.aprillil 2023 avaldas Sabaton seitsme looga EP "Stories From The Western Front".
18.mail toimus Unibet Arenal esmaklassiline metali-pidu. Rootslaste au ja uhkus Sabaton astus Unibet Arena lavale oma "The Tour To End All Tours" turnee raames! Erikülaline BABYMETAL, avaesineja LORDI!
20.jaanuaril 2024 teatas Sabaton, et bändist on lahkunud kauaaegne kitarrist Tommy Johansson. Veebruarist naases bändi kitarrist Thobbe Englund, kes oli lahkunud 2016.a.
30. ja 31.oktoobril linastub kinodes kontsertfilm "Sabaton - The Tour To End All Tours", mis üles võetud 2023.a. Amsterdami ikoonilises Ziggo Dome's.
Faktid
Koosseis (nimi-sünniaeg/tegevus bändis):
Joakim Brodén (05.10.1980) – laul, klahvpillid
Pär Sundström (08.06.1981) – basskitarr, taustalaul
Chris Rörland (27.12.1986) – kitarr, taustalaul
Hannes Van Dahl (18.01.1990) - trummid
Thobbe Englund (13.08.1979) - kitarr
Lahkus 2024:
Tommy Johansson (26.10.1987) – kitarr
Muud huvitavat
http://www.sabaton.net/
Intervjuu Sabatoniga 19.12.2015 Espoo, Soome (intervjueeritav: Pär Sundström, intervjueerinud: Argo Paavel). Fotod vasakul: Argo Paavel
-Kust tuli idee teha bändi algusaegadel ajaloost jutustavaid laule, mille tõttu olete ka enda žanris populaarsed?
Kuna me pidime millegist laulma, soovisime, et see oleks kõik tõene, mitte väljamõeldud. Me arutasime erinevaid teemasid erinevatest teemadest ning mina ja Joakim, olles lugude peamised autorid, mõtlesime teha ajaloost, kuna meile meeldib ajalooline temaatika ning tuua see temaatika metal-muusikasse tundub hästi sobivat. Alguses oli plaanis luua selle teemaga vaid üks album, kuid meile hakkas see meeldima. Me ei teakski, millest me muidu oleks laulnud tänasel päeval, kui poleks sellisele ideele jõudnud.
-Ka Teie muusika on väga meloodiline, kuid mis teeb teist Sabatoni teie ja fännide arvates - kas muusika või sõnad?
Ma arvan, et enamikule inimestele maailmas ei tähenda sõnad midagi ja kontsertidele tullakse peamiselt muusika pärast ning seda ka Sabatoni puhul. Kuid me laulame ajaloost, sest millestki peab ju laulma. Paljude bändide puhul on küll emotsionaalsed sõnad tähtsamad kui muusika. Kuid me ei taha enda lugu jutustada, ma ei taha enda tunnetest rääkida ja mis minu elus on toimunud, ja seetõttu on meil ajalooline temaatika. Mõnedes riikides tähendavad sõnad küll rohkemat kui teistes riikides, kuna see on nende ajaloost ja mida inimesed mäletavad, ent mõnede riikide puhul ei tähenda see midagi. Rootsis on näiteks 300 aastat sõdu peetud ja ajaloolisest poolest ei huvitu keegi ning tullakse vaid muusika pärast. Soome kontserdil läheb publikule korda laul "Talvisota", mida me ei mängi väga palju teistes riikides, vaid enamasti ainult Soomes.
-Kust Te saate inspiratsiooni laulude kohta, kas teil on ajalooline haridus või ise loete ajaloo kohta?
Ajaloolist haridust meil ei ole, loeme ise, uurime ise, ja vahepeal annavad ka fännid meile ideid. Enamasti saadavad meile fännid ka e-maile ning kui leiame, et kui tegu on huvitava teemaga, uurime selle kohta rohkem. Niimoodi valmivad kõik meie laulud.
-Teil on kasutate väga palju lahingutest inspireeritud temaatikat lava peal ja albumi puhul. Kas te kuulute või olete seotud ka Rootsi sõjaväega?
Ei, meil sellega seost ei ole. Ainult üks meie bändi liikmetest on kaitseväe teenistuse läbinud, ent teised mitte. Rootsis ei läbi paljud inimesed kaitseväe teenistust.
-Bänd püsis sama koosseisuga aastani 2012, kui palju muutus Sabaton pärast seda?
See oli suur sündmus, kuna neli inimest läksid bändist minema, mina ja Joakim jäime ainsana alles. Samas olime ka meie kaks ainsad, kes oli ka bändi loomise juures ning kirjutasime enamiku laulude sõnad ja muusika. Ühesõnaga ei muutnud see kuigi palju Sabatoni, muutusid vaid bändi liikmed, kuid mitte loojad ning mänedžerid. Uue koosseisuga on meil rohkem võimalus tööd teha kontsertide ja muusika juures, kuna eelmised liikmed soovisid just vähem tööd teha, meie sellega ei nõustunud ja seetõttu läksid meie teed lahku.
-Kas Teil on plaanis teha lugusid ka Eesti või Baltimaade ajaloo kohta?
Jah, ja tegelikult me praegu loeme Eesti ajaloo kohta, kuna aastate jooksul on fännid saatnud ideid selle kohta. See teema on väga põnev. Veel pole kindel, kas järgmisel plaadil midagi ilmub.
-Milline on Sabatoni temaatika 5-10 aasta pärast, kas jutustatakse endiselt lähiajaloo lahingutest või rohkem keskajast?
Kuna maailmas on ka tänapäeval väga palju sõdasid, siis teemadest, millest kirjutada, kindlasti puudust ei tule. Kuna me siiski tugineme laulude juurest faktidele, siis mida kaugemale ajaloos minna, muutub see järjest rohkem keerulisemaks, kuna kontrollitud fakte on vähem, on vaid müüdid ja legendid ning see pole see, millest me kirjutame. Kuid keskaeg on huvitav periood, millest võib jutustada, kuid siis on meil rohkem vaja professionaalsete ajaloolaste abi, et saaks tõesed faktid. Tänapäeva lahingutest me kindlasti ei jutusta, kuna need on poliitilised ja need toimuvad praegu. Me ei reklaami sõdasid, me siiski jutustame ajaloost, ning tänapäeva lahingud veel kestavad ja sa ei tea selle nende tegelike tagamaade kohta.