Märkamatuks taustamuusika jõudPostituse lisaja:
Magnus - magnus@allstarz.ee 03.02.2021 - 15:13

Muusika on midagi erilist, midagi sellist, mis mõjutab absoluutselt igaüht ühel või teisel moel. Maailmas on sadu erinevaid muusikastiile, mis ajas koos inimestega pidevalt muutuvad. Tänu sellele on muusika midagi sellist, mis lohutab inimest siis kui ta on kurb, innustab siis kui on vaja motivatsiooni, rõõmustab siis kui on aeg kaasa elada. Iga inimene leiab just endale sobiva muusikastiili, mida kuulata autosõidul, hommikuti ärgates, treenides, lõõgastudes, sünnipäevadel või muudel erinevatel tähtpäevadel. Muusikal on väga erinevaid stiile, mille hulgast valib kuulaja endale lemmik artisti. Enamlevinud ja masside seas populaarsed muusikastiilid on rock, hip hop, disko ja pop, mis pakuvad mõnusat ja kerget kuulamist ja toodavad head tantsumuusikat. Inimese enda valitud muusika on see, mida ta teatud hetkel ja tegevuse ajal kuulata soovib ja eelistab. Kuid kuidas võiks inimeste käitumist ja meeleolu mõjutada muusika, mis kõlab erinevates paikades mahedalt ja peaaegu märkamatult taustal?

Taustal kõlava muusika tähtsus

Mis siis täpsemalt on taustamuusika, kus ja milleks seda täpsemalt kasutatakse ja millist mõju see kuulajale avaldada võib? Taustamuusikaks saab pidada meloodiat või muusikapala, mis saadab inimesi erinevates kohtades avalikus ruumis. Näiteks ujulad, spaad, treeningsaalid, toidupoed, ilusalongid, juuksurid, kaubanduskeskused, kohvikud ja restoranid. Taustamuusika saadab inimest ruumis erinevate tegevuste ja toimingute vältel ning seda kasutavate kohtade ja asutuste nimekiri on eelnevast loetelust palju pikem ja praktiliselt lõputu. Aga mis põhjusel on taustal kõlav muusika sedavõrd oluline? Taustamuusikat kasutatakse lühidalt öeldes inimese meele stimuleerimiseks, see tähendab teisisõnu seda, et õigesti valitud taustamuusika jõud on palju suurem kui me esialgu üldse arvata oskaks.

Inimese enda valitud muusika

Osa inimesed valivad teadlikult endale ka ise muusikat, mida mõne tegevuse ajal taustaks kuulata. Näiteks tehes trenni treeningsaalides ja spordiklubides eelistavad paljud ruumis kõlava muusika asemel hoopis kuulata enda spetsiaalselt valitud muusikat, mis mõjub hästi, annab treeningu ajal energiat ja innustab veel rohkem pingutama ja aitab seeläbi ka paremaid tulemusi saavutada. Paremad tulemused treeningul on motiveerivad ja pakuvad rahuldust, mis tagab tõenäoliselt ka spordiklubile pikaajalise rahuloleva kliendi. Sellest lähtuvalt on paljud spordiklubid ja treeningsaalid otsustanud pöörata suuremat tähelepanu õige taustamuusika valimiseks. Lisaks treenimisele on väga populaarne kuulata valitud muusikat ka puhates ja vaba aega veetes. Näiteks eelistatakse kuulata enda valitud muusikat internetis veebipoodides shopates, sotsiaalmeedias suheldes või online casino eesti lehel vaba aega veetes. Paljude arvates on lemmik muusika kuulamine just see, mis muudab puhkehetke tegevuse täiuslikuks.

Taustamuusika mõju inimesele

Läbimõeldud taustamuusika õiges kohas ja õige tegevuse ajal avaldab inimese mõtlemisele ja käitumisele väga suurt mõju. Mõju, mida taustamuusika inimesele läbi stimuleerimise avaldab on väga õrn ja vähe märgatav, mis on samuti omaette eesmärk, kuna taustamuusika kõige olulisem osa on olla praktiliselt tajumatu ja mitte jääda inimesele otseselt kõrva. Stimuleerida ja mõjutada inimest ilma, et inimene seda ise otseselt tunneks ja tajuks. Näiteks just sel põhjusel mängib kaubanduskeskustes, spaades ja ilusalongides ning toidupoodides peaaegu et märkamatu, kuid samas väga olulise tähtsusega taustamuusika. Vastavalt keskkonnale ja tegevusele valitud taustamuusika on see, mis mõjub inimesele lõõgastavalt, tekitab meeldiva enesetunde ja annab ajule signaali, et on aeg hoogu maha võtta, et olemist või ostlemist rahulikult nautida. Samuti saab taustamuusikat kasutada elavdamiseks, motiveerimiseks ja suunamiseks ning isegi tarbimis – ja ostuharjumuste mõjutamiseks.